Ayak Sesi Dengelemesi

Please log in or register to like posts.
Yeni

Herkese merhaba,

Ses, toplulukta sıklıkla dile getirilen bir konu. Sesin PUBG oynanışı açısından son derece önemli olduğunu biliyoruz. Her ne kadar hedefimiz her zaman herkes için adil olan son derece kapsamlı, gerçekçi bir ses ortamı sunmak olsa da geldiğimiz noktada bazı sorunlar olduğunu tespit ettik. Ayak sesi efektleri bizim için özellikle önemli bir konu oldu. Bugün özel olarak ayak sesleri ve bunları sizin için geliştirmek için neler yapabileceğimiz hakkında konuşmak istiyoruz.

Ayak Sesi Sorunları:

  • Toprak, kum ve çim gibi bazı zeminlerde düşük kalitede ayak sesleri.
  • Mesafelere göre doğal olmayan ses değişiklikleri.
  • Ayakkabı ve çıplak ayak arasında büyük akustik farklar.
    • Özellikle bir düşman çıplak ayakken, ayakkabı giydiği duruma göre belirli mesafelerde çok daha az gürültü çıkıyor ve bu da düşmanın yerini saptamayı zorlaştırıyor. Her ne kadar bu durum gerçek hayata gayet uygun olsa da PUBG’nin oynanışı açısından ideal değil.

Yukarıdaki sorunlara ilişkin geri bildiriminiz netti; mevcut ayak seslerimiz, oynarken önemli kararlar vermek için gereken bilgiyi size sağlamıyor. Bunun sonucunda birçok oyuncu sesleri duymak için ses düzeylerini iyice artırma yoluna başvuruyor ve bu da PUBG’nin diğer yüksek ses efektleri devreye girdiğinde negatif bir deneyim yaratabiliyor.

Geçen yaz bir düzeltmeyi uygulamaya çalıştık ancak bu düzeltme alelacele devre alındı ve istenmeyen kafa karışıklığı ve negatif oynanış deneyimleri nedeniyle bazı tepkilere yol açtı. Bu nedenle bu değişiklikleri geri aldık ve sistemde tekrar değişiklik yapacağımızın sözünü verdik.

O günden beri daha iyi bir sistem üzerinde yoğun bir şekilde çalışıyoruz ve ayak sesi efektleri için aşağıdaki çözümle karşınızdayız.

Geliştirilmiş kalite ve tanımlanmış detaylar

Önceki ayak seslerimizde çeşitli zeminler için ayrıntı farkları yoktu ve bu da aynı sesin tekrar tekrar üretilmesine neden oluyordu. Bu, özellikle uzun mesafelerde ses efektlerini donuk ve yapay hale getiriyordu.

Önceki sürüme göre güncellenmiş sürüm, aynı zeminler üzerinde dahi daha ayrıntılı ses efektleri üretiyor. Ayrıca ayak sesi efektlerinin gereksiz fazlalığını minimuma indirmek için çeşitli varyasyonlar ekledik.

 

Mesafeye göre geliştirilmiş ayak sesi kalitesi

Mesafeye göre değişen farklı ayak sesleri oluşturmaya çalışırken kaynağın kendisini sabit tuttuk ancak ses düzeyini ve yüksek frekansın bant genişliğini düşürdük. Bunun sonucunda orta ve uzun mesafelerdeki ayak sesleri, boğuk, düşük kaliteli ve duyulması daha zor hale geldi.

Mesafeyi zemin ve hareket karakteristiğine göre iki (kısa ve uzun mesafeler) veya üçe (kısa, orta ve uzun mesafeler) böldük ve bunlara daha iyi uyacak yeni bir ses tasarımı oluşturduk. Bu değişiklikler sayesinde orta ve uzun mesafedeki ayak seslerinin artık öncekilere göre daha fazla duyulabilir olması gerekiyor.

Çıplak ayak ve ayakkabıyla ilerleme arasındaki duyma farkı minimuma indirildi

Gerçekçilik bizim için önemli ancak bunun için istisnalar yapılabilecek bir hususun oynanışta adillik olduğunu da düşünüyoruz. Mevcut ses kurallarına göre ayakkabı giyildiğinde ve giyilmediğinde çıkan ayak sesleri arasındaki büyük fark önemli bir sorundur. Bu durumda, oynanışın daha iyi hissettirmesini sağlamak için gerçekliği biraz büktük.

Yeni ayak seslerimiz, ne giydiğiniz ve ne kadar uzakta olduğunuzun bir kombinasyonu kullanılarak oluşturuluyor.

 

Bu, üzerinde çalıştığımız ses iyileştirmelerine ilişkin kısa bir genel bakıştır.

Halen diğer ses sorunlarında ince ayarlar yapıyor ve dahili olarak ateş etme sesinden ayak seslerine kadar her şey arasında uygun ses düzeyi dengesini keşfetmeye uğraşıyoruz. Bunlarla ilgili stratejimize karar verdiğimizde başka bir Geliştirme Yazısı daha paylaşacağız. Şimdilik Güncelleme 8.1’deki ayak sesi güncellemelerinden keyif alacağınızı umuyoruz. Sizi rahatsız eden negatif ses deneyimi olmadan PUBG’nin tüm yönleriyle tamamen özdeşleşebilmenizi istiyoruz ve bu ilk adımın hedefimize ilerlememize yardımcı olmasını ümit ediyoruz.

Teşekkürler ve yakında daha fazlası ile döneceğiz!

Kyungwon Park, PUBG Ses Ekibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir